Skip to content

1931 Old Cuthbert RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Jan 14, 2021

Property Information

Block466.01
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM213

Building Details

Building Class10
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage4.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$544,000
84%
Improvement Value:$106,000
16%
Total Assessment$650,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,984+6.1%
2024$27,313+2.5%
2023$26,644+1.3%
2022$26,312+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000

To:

DeedBook 11622, Page 787

Property Sale

Sale
$900,000
DeedBook 5257, Page 478

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 3780, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1970