Skip to content

1921 Birchwood Pk Dr NCherry Hill, NJ 08003

Built 1970

Last Sale Price
$247,000
Last Sale Date
Jul 20, 2001

Property Information

Block469.04
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM274

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,322
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,400
31%
Improvement Value:$171,700
69%
Total Assessment$247,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,018+6.1%
2024$10,383+2.5%
2023$10,129+1.3%
2022$10,003+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$247,000

To:

Sq Ft2,322DeedBook 5176, Page 747

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 3531, Page 453

Property Built

Built

Year Built: 1970