Skip to content

12 Forest Hill DrCherry Hill, NJ 08003

Built 1970

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Apr 30, 2019

Property Information

Block469.04
Lot44
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM274

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,874
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,100
26%
Improvement Value:$195,100
74%
Total Assessment$262,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,692+6.1%
2024$11,018+2.5%
2023$10,748+1.3%
2022$10,614+18.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft2,874DeedBook 11137, Page 1198

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5221, Page 94

Property Sale

Sale
$147,600
DeedBook 4677, Page 419

Property Sale

Sale
$67,500
DeedBook 3553, Page 364

Property Built

Built

Year Built: 1970