Skip to content

17 Forest Hill DrCherry Hill, NJ 08003

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 24, 2022

Property Information

Block469.05
Lot23
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM274

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,003
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,700
33%
Improvement Value:$137,900
67%
Total Assessment$206,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,212+6.1%
2024$8,681+2.5%
2023$8,469+1.3%
2022$8,363+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$238,000

From:

To:

Sq Ft2,003DeedBook 10899, Page 1359Recorded6/8/2018

Property Sale

Sale
$77,500
DeedBook 4057, Page 351

Property Built

Built

Year Built: 1968