Skip to content

39 Forest Hill DrCherry Hill, NJ 08003

Built 1968

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jul 22, 2005

Property Information

Block469.05
Lot29
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM274

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,446
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,800
29%
Improvement Value:$174,400
71%
Total Assessment$244,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,889+6.1%
2024$10,261+2.5%
2023$10,010+1.3%
2022$9,885+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft2,446DeedBook 7936, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1968