Skip to content

38 Strathmore DrCherry Hill, NJ 08003

Built 1970

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Jun 17, 2024

Property Information

Block469.08
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM273

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,505
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,800
30%
Improvement Value:$163,200
70%
Total Assessment$233,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,389+6.1%
2024$9,791+2.5%
2023$9,551+1.3%
2022$9,432+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$515,000

To:

Sq Ft2,505DeedBook 12625, Page 316

Property Sale

Sale
$172,500
DeedBook 5041, Page 545

Property Built

Built

Year Built: 1970