Skip to content

116 Hilltop CtCherry Hill, NJ 08003

Built 1971

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jul 14, 2008

Property Information

Block469.10
Lot16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM273

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,454
Acreage0.59

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,400
31%
Improvement Value:$169,500
69%
Total Assessment$244,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,920+6.1%
2024$10,291+2.5%
2023$10,038+1.3%
2022$9,914+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft2,454DeedBook 8882, Page 1959

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5212, Page 915

Property Built

Built

Year Built: 1971