Skip to content

3 Strathmore DrCherry Hill, NJ 08003

Built 1971

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Feb 15, 2022

Property Information

Block469.10
Lot33
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM273

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,090
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,000
31%
Improvement Value:$169,300
69%
Total Assessment$245,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,938+6.1%
2024$10,308+2.5%
2023$10,055+1.3%
2022$9,930+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft3,090DeedBook 12022, Page 1456

Property Sale

Sale
$94,500
DeedBook 3974, Page 763

Property Built

Built

Year Built: 1971