Skip to content

1946 Greentree RdCherry Hill, NJ 08003

Built 1971

Last Sale Price
$143,000
Last Sale Date
Aug 31, 1989

Property Information

Block469.10
Lot35
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM273

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,254
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,300
32%
Improvement Value:$137,900
68%
Total Assessment$202,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,016+6.1%
2024$8,496+2.5%
2023$8,288+1.3%
2022$8,185+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$143,000

To:

Sq Ft2,254DeedBook 4393, Page 64

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 3602, Page 528

Property Built

Built

Year Built: 1971