Skip to content

1965 Birchwood Pk Dr NCherry Hill, NJ 08003

Built 1971

Last Sale Price
$276,050
Last Sale Date
Feb 23, 2018

Property Information

Block469.10
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM273

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,322
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,100
30%
Improvement Value:$165,900
70%
Total Assessment$237,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,568+6.1%
2024$9,959+2.5%
2023$9,715+1.3%
2022$9,594+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$276,050

To:

Sq Ft2,322DeedBook 10841, Page 780

Property Sale

Sale
$59,900
DeedBook 3412, Page 692

Property Built

Built

Year Built: 1971