Skip to content

1959 Birchwood Pk Dr NCherry Hill, NJ 08003

Built 1971

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Aug 13, 2020

Property Information

Block469.10
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM273

Building Details

Building Class17
Description2SFS-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,593
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,800
27%
Improvement Value:$200,200
78%
Total Assessment$257,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,477+6.1%
2024$10,816+2.5%
2023$10,551+15.3%
2022$9,148+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft2,593DeedBook 11484, Page 532

Property Sale

Sale
$294,500

From:

To:

Sq Ft2,425DeedBook 11016, Page 1260Recorded11/15/2018

Property Sale

Sale
$133,500
DeedBook 4245, Page 757

Property Built

Built

Year Built: 1971