Skip to content

1908 Rt 70 ECherry Hill, NJ 08003

Built 1975
Commercial

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Dec 1, 2022

Property Information

Block470.01
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM275

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,800
39%
Improvement Value:$175,300
61%
Total Assessment$285,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,713+6.1%
2024$11,980+2.5%
2023$11,686+1.3%
2022$11,541+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

DeedBook 12286, Page 798

Property Sale

SaleMulti
$375,000
DeedBook 8819, Page 663

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 7450, Page 687

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5109, Page 174

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4405, Page 825

Property Built

Built

Year Built: 1975