Skip to content

1910-1912 Rt 70 E(Unit C1001)Cherry Hill, NJ 08003

Built 1980
Commercial

Last Sale Price
$203,500
Last Sale Date
Dec 19, 2003

Property Information

Block470.11
Lot1
QualifierC1001
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM275

Building Details

Building Class10
Description1SF
Dwellings1
ZoningO1
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,200
32%
Improvement Value:$176,800
68%
Total Assessment$260,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,593+6.1%
2024$10,925+2.5%
2023$10,657+1.3%
2022$10,525+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$203,500

To:

DeedBook 7363, Page 940

Property Built

Built

Year Built: 1980

Property Sale

Sale
$71,700
DeedBook 3376, Page 403