Skip to content

138 Partree RdCherry Hill, NJ 08003

Built 1972

Last Sale Price
$347,500
Last Sale Date
Aug 15, 2017

Property Information

Block471.02
Lot15
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM281

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,989
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,400
25%
Improvement Value:$229,900
75%
Total Assessment$307,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,703+6.1%
2024$12,913+2.5%
2023$12,596+1.3%
2022$12,440+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$347,500

To:

Sq Ft2,989DeedBook 10712, Page 492

Property Sale

Sale
$191,000
DeedBook 4942, Page 563

Property Sale

Sale
$203,000
DeedBook 4598, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1972