Skip to content

20 Tendring RdCherry Hill, NJ 08003

Built 1982

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Sep 25, 2023

Property Information

Block471.02
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM281

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,344
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,700
26%
Improvement Value:$222,800
74%
Total Assessment$301,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,444+6.1%
2024$12,669+2.5%
2023$12,358+1.3%
2022$12,205+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

To:

Sq Ft2,344DeedBook 12469, Page 1589

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 7164, Page 1597

Property Built

Built

Year Built: 1982

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 3671, Page 799