Skip to content

104 Partree RdCherry Hill, NJ 08003

Built 1972

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
May 30, 2014

Property Information

Block471.02
Lot32
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM281

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,226
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,300
27%
Improvement Value:$219,800
73%
Total Assessment$301,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,426+6.1%
2024$12,652+2.5%
2023$12,342+1.3%
2022$12,189+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft2,226DeedBook 10019, Page 821

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5030, Page 118

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 3568, Page 931

Property Built

Built

Year Built: 1972