Skip to content

12 Tendring RdCherry Hill, NJ 08003

Built 1972

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
May 20, 2020

Property Information

Block471.02
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM281

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,226
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,400
28%
Improvement Value:$197,500
72%
Total Assessment$274,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,258+6.1%
2024$11,551+2.5%
2023$11,268+3.6%
2022$10,878+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft2,226DeedBook 11438, Page 1696

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 3320, Page 415

Property Built

Built

Year Built: 1972