Skip to content

8 Tendring RdCherry Hill, NJ 08003

Built 1972

Last Sale Price
$332,000
Last Sale Date
Mar 19, 2019

Property Information

Block471.02
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM281

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,436
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,500
25%
Improvement Value:$223,600
75%
Total Assessment$298,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,292+6.1%
2024$12,526+2.5%
2023$12,219+1.3%
2022$12,067+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$332,000

To:

Sq Ft2,436DeedBook 11105, Page 1474

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 4623, Page 682

Property Sale

Sale
$156,900
DeedBook 4544, Page 775

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4107, Page 427

Property Built

Built

Year Built: 1972