Skip to content

109 Partree RdCherry Hill, NJ 08003

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 14, 2025

Property Information

Block471.04
Lot15
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM281

Building Details

Building Class17
Description1.5SAL-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,989
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,500
25%
Improvement Value:$248,800
75%
Total Assessment$330,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,728+6.1%
2024$13,879+2.5%
2023$13,539+1.3%
2022$13,371+0.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$495,000
Sq Ft2,989DeedBook 12116, Page 1528Recorded6/23/2022

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft2,989DeedBook 11547, Page 1990Recorded11/19/2020

Property Sale

Sale
$231,500
DeedBook 5029, Page 109

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 4416, Page 827

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 3838, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1972