Skip to content

4 Buxton RdCherry Hill, NJ 08003

Built 1972

Last Sale Price
$461,200
Last Sale Date
May 22, 2015

Property Information

Block471.11
Lot24
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM282

Building Details

Building Class17
Description2SF-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,496
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,300
25%
Improvement Value:$244,000
75%
Total Assessment$326,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,550+6.1%
2024$13,711+2.5%
2023$13,375+1.3%
2022$13,209+0.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$461,200

To:

Sq Ft2,841DeedBook 10240, Page 152

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 9001, Page 1504

Property Sale

Sale
$344,000
DeedBook 8027, Page 1785

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 3646, Page 760

Property Built

Built

Year Built: 1972