Skip to content

126 Old Orchard RdCherry Hill, NJ 08003

Built 1960

Last Sale Price
$142,000
Last Sale Date
Aug 25, 1997

Property Information

Block513.06
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM284

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,166
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,400
33%
Improvement Value:$142,400
67%
Total Assessment$211,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,444+6.1%
2024$8,900+2.5%
2023$8,682+1.3%
2022$8,574+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$142,000

To:

Sq Ft2,166DeedBook 4905, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1960