Skip to content

13 Tunbridge RdCherry Hill, NJ 08003

Built 1969

Last Sale Price
$154,250
Last Sale Date
Nov 8, 1991

Property Information

Block513.09
Lot17
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM284

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,210
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,500
31%
Improvement Value:$156,900
69%
Total Assessment$226,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,095+6.1%
2024$9,513+2.5%
2023$9,280+1.3%
2022$9,165+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$154,250

To:

Sq Ft2,210DeedBook 4528, Page 21

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 4208, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1969