Skip to content

136 Thornhill RdCherry Hill, NJ 08003

Built 1968

Last Sale Price
$149,000
Last Sale Date
Dec 22, 1992

Property Information

Block513.19
Lot19
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM284

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,210
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,600
32%
Improvement Value:$153,300
68%
Total Assessment$223,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,984+6.1%
2024$9,408+2.5%
2023$9,178+1.3%
2022$9,063+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$149,000

To:

Sq Ft2,210DeedBook 4601, Page 922

Property Sale

Sale
$64,500
DeedBook 3652, Page 477

Property Built

Built

Year Built: 1968