Skip to content

4 Candlewyck WayCherry Hill, NJ 08003

Built 1967

Last Sale Price
$286,000
Last Sale Date
Jan 31, 2005

Property Information

Block513.21
Lot16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM284

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,210
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,100
29%
Improvement Value:$163,000
71%
Total Assessment$231,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,305+6.1%
2024$9,711+2.5%
2023$9,473+1.3%
2022$9,355+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$286,000

To:

Sq Ft2,210DeedBook 7733, Page 591

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 3836, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1967