Skip to content

101 Mimosa DrCherry Hill, NJ 08003

Built 1967

Last Sale Price
$78,000
Last Sale Date
Sep 26, 1983

Property Information

Block513.37
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM279

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,946
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,600
32%
Improvement Value:$152,700
68%
Total Assessment$224,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,002+6.1%
2024$9,425+2.5%
2023$9,194+1.3%
2022$9,080+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$78,000

To:

Sq Ft1,946DeedBook 3922, Page 923

Property Built

Built

Year Built: 1967