Skip to content

16 Dressage CtCherry Hill, NJ 08003

Built 1998

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Feb 14, 2020

Property Information

Block521.09
Lot36
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM320

Building Details

Building Class18
Description2SS-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,178
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,100
24%
Improvement Value:$432,500
76%
Total Assessment$568,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,823+6.1%
2024$23,393+2.5%
2023$22,819+1.3%
2022$22,535+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000

To:

Sq Ft4,178DeedBook 11350, Page 1749

Property Sale

Sale
$483,580
DeedBook 4953, Page 661

Property Built

Built

Year Built: 1998