Skip to content

34 Coopers Run DrCherry Hill, NJ 08003

Built 1962

Last Sale Price
$367,500
Last Sale Date
Dec 9, 2015

Property Information

Block523.02
Lot17
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM290

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,483
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
28%
Improvement Value:$226,300
72%
Total Assessment$314,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,015+6.1%
2024$13,207+2.5%
2023$12,883+1.3%
2022$12,723+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$367,500

To:

Sq Ft2,483DeedBook 10332, Page 1907

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 7824, Page 738

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 5036, Page 643

Property Built

Built

Year Built: 1962