Skip to content

54 Coopers Run DrCherry Hill, NJ 08003

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 17, 2005

Property Information

Block523.02
Lot27
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM290

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,655
Acreage0.51

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,800
36%
Improvement Value:$159,500
64%
Total Assessment$247,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,027+6.1%
2024$10,392+2.5%
2023$10,137+1.3%
2022$10,011+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 5041, Page 57

Property Sale

Sale
$77,900
DeedBook 3603, Page 928

Property Built

Built

Year Built: 1964