Skip to content

29 Manning LnCherry Hill, NJ 08003

Built 1963

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Jul 24, 2020

Property Information

Block524.06
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM294

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,023
Acreage0.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,500
40%
Improvement Value:$293,900
60%
Total Assessment$492,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,956+7.2%
2024$20,485+2.5%
2023$19,983+1.3%
2022$19,734+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

To:

Sq Ft4,122DeedBook 11461, Page 1467

Property Sale

Sale
$552,000

From:

To:

Sq Ft4,023DeedBook 10304, Page 544Recorded12/4/2015

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 3557, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1963