Skip to content

9 Willowdale DrCherry Hill, NJ 08003

Built 1968

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Jul 6, 2011

Property Information

Block525.02
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM253

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,131
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,000
34%
Improvement Value:$300,100
66%
Total Assessment$452,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,159+6.1%
2024$18,997+2.5%
2023$18,532+1.3%
2022$18,301+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

To:

Sq Ft4,131DeedBook 9461, Page 1067

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 4579, Page 472

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 4312, Page 915

Property Built

Built

Year Built: 1968