Skip to content

14 Willowdale DrCherry Hill, NJ 08003

Built 1970

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Sep 30, 2013

Property Information

Block525.03
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM253

Building Details

Building Class17
Description2SAL-2BIG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,898
Acreage0.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,000
34%
Improvement Value:$297,600
66%
Total Assessment$453,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,226+6.1%
2024$19,060+2.5%
2023$18,593+1.3%
2022$18,362+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft3,898DeedBook 9902, Page 1357

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5017, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1970