Skip to content

1600 Ravenswood WayCherry Hill, NJ 08003

Built 1975

Last Sale Price
$297,500
Last Sale Date
Jun 25, 2002

Property Information

Block525.06
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM254

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,575
Acreage0.73

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,900
28%
Improvement Value:$220,200
72%
Total Assessment$307,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,694+6.1%
2024$12,904+2.5%
2023$12,588+1.3%
2022$12,431+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$297,500

To:

Sq Ft2,575DeedBook 5250, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1975