Skip to content

1241 Heartwood DrCherry Hill, NJ 08003

Built 1963

Last Sale Price
$309,000
Last Sale Date
Oct 16, 2018

Property Information

Block525.08
Lot37
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM252

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,235
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,600
34%
Improvement Value:$164,200
66%
Total Assessment$248,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,094+6.1%
2024$10,455+2.5%
2023$10,198+1.3%
2022$10,071+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$309,000

To:

Sq Ft2,235DeedBook 11052, Page 1642

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 3982, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1963