Skip to content

1113 Crane DrCherry Hill, NJ 08003

Built 1964
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$229,900
Last Sale Date
Dec 19, 2013

Property Information

Block525.10
Lot18
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM252

Building Details

Building Class17
Description1SAL-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,212
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,500
35%
Improvement Value:$141,100
65%
Total Assessment$218,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,747+6.1%
2024$9,186+2.5%
2023$8,960+1.3%
2022$8,849+0.0%
Property History
Sales2Foreclosures1

Foreclosure Case F-002753-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$229,900

To:

Sq Ft2,212DeedBook 9971, Page 1692

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 5019, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1964