Skip to content

1741 Independence LnCherry Hill, NJ 08003

Built 1970

Last Sale Price
$164,000
Last Sale Date
Jul 15, 1992

Property Information

Block525.12
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM247

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,492
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,600
33%
Improvement Value:$168,700
67%
Total Assessment$252,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,250+6.1%
2024$10,602+2.5%
2023$10,342+1.3%
2022$10,213+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$164,000

To:

Sq Ft2,492DeedBook 4569, Page 59

Property Sale

Sale
$49,700
DeedBook 3407, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1970