Skip to content

1020 Cardinal LnCherry Hill, NJ 08003

Built 1970

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Nov 18, 2019

Property Information

Block525.17
Lot12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM250

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,688
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,300
26%
Improvement Value:$221,000
74%
Total Assessment$300,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,390+6.1%
2024$12,619+2.5%
2023$12,309+12.2%
2022$10,966+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft2,688DeedBook 11293, Page 1766

Property Sale

Sale
$364,000
DeedBook 8123, Page 1263

Property Sale

Sale
$206,000
DeedBook 4719, Page 845

Property Built

Built

Year Built: 1970