Skip to content

1017 Swallow DrCherry Hill, NJ 08003

Built 1965

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jun 16, 2021

Property Information

Block525.21
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM249

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,534
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,500
27%
Improvement Value:$204,700
73%
Total Assessment$282,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,583+6.1%
2024$11,858+2.5%
2023$11,567+1.3%
2022$11,423+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft2,534DeedBook 11781, Page 1699

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 7676, Page 471

Property Built

Built

Year Built: 1965