Skip to content

1016 Owl LnCherry Hill, NJ 08003

Built 1969

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Aug 21, 1986

Property Information

Block525.22
Lot19
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM249

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,694
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,300
27%
Improvement Value:$214,500
73%
Total Assessment$292,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,056+6.1%
2024$12,303+2.5%
2023$12,002+1.3%
2022$11,853+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft2,694DeedBook 4153, Page 594

Property Built

Built

Year Built: 1969