Skip to content

1032 Owl LnCherry Hill, NJ 08003

Built 1966

Last Sale Price
$331,000
Last Sale Date
May 14, 2014

Property Information

Block525.22
Lot23
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM249

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,673
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,600
26%
Improvement Value:$228,900
74%
Total Assessment$307,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,711+6.1%
2024$12,921+2.5%
2023$12,604+1.5%
2022$12,423+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$331,000

To:

Sq Ft2,673DeedBook 10020, Page 1711

Property Sale

Sale
$96,000

From:

To:

Sq Ft2,673DeedBook 9918, Page 1915Recorded11/20/2013

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4361, Page 566

Property Built

Built

Year Built: 1966