Skip to content

1000 Swallow DrCherry Hill, NJ 08003

Built 1970
Other Exempt

Last Sale Price
$319,000
Last Sale Date
Apr 30, 2003

Property Information

Block525.23
Lot35
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM249

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,179
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,700
30%
Improvement Value:$191,500
70%
Total Assessment$275,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$11,135+0.2%
2020$11,107+1.4%
2019$10,956+1.3%
2018$10,810+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$319,000

To:

Sq Ft2,179DeedBook 7061, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1970