Skip to content

1037 Heartwood DrCherry Hill, NJ 08003

Built 1970

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 15, 2009

Property Information

Block525.23
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM249

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,023
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,800
35%
Improvement Value:$143,300
65%
Total Assessment$222,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,903+6.1%
2024$9,333+2.5%
2023$9,104+1.3%
2022$8,991+0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$308,000
DeedBook 8644, Page 1508

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 3325, Page 878

Property Built

Built

Year Built: 1970