Skip to content

1913 Lark LnCherry Hill, NJ 08003

Built 1970

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Apr 8, 2025

Property Information

Block525.32
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM249

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,060
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,900
25%
Improvement Value:$256,100
83%
Total Assessment$310,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,823-1.8%
2024$14,077+21.0%
2023$11,633+1.3%
2022$11,488+0.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$620,000

To:

Sq Ft3,060DeedBook 12815, Page 1590

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft3,060DeedBook 11620, Page 394Recorded2/10/2021

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft3,060DeedBook 10270, Page 1535Recorded9/22/2015

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 9614, Page 1111

Property Built

Built

Year Built: 1970