Skip to content

1523 Bowling Green Dr SCherry Hill, NJ 08003

Built 1955

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Feb 19, 2014

Property Information

Block527.02
Lot21
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM225

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,514
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,900
30%
Improvement Value:$148,700
70%
Total Assessment$213,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,524+6.1%
2024$8,975+2.5%
2023$8,755+1.3%
2022$8,647+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft2,515DeedBook 9972, Page 1652

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4687, Page 493

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 3992, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1955