Skip to content

1517 Berlin RdCherry Hill, NJ 08003

Built 1954

Last Sale Price
$224,000
Last Sale Date
Apr 25, 2007

Property Information

Block527.02
Lot49
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM225

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,724
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,700
35%
Improvement Value:$126,300
65%
Total Assessment$195,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,695+6.1%
2024$8,194+2.5%
2023$7,993+1.3%
2022$7,894-24.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$224,000

To:

Sq Ft4,724DeedBook 8558, Page 1739

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 7361, Page 706

Property Sale

SaleMulti
$89,000
DeedBook 4905, Page 508

Property Sale

Sale
$52,900
DeedBook 3732, Page 742

Property Built

Built

Year Built: 1954