Skip to content

1535 Berlin RdCherry Hill, NJ 08003

Built 1952

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Aug 7, 2023

Property Information

Block527.02
Lot58
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM225

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,643
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,700
25%
Improvement Value:$174,500
75%
Total Assessment$232,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,354+51.7%
2024$6,824+2.5%
2023$6,657+1.3%
2022$6,574+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft1,643DeedBook 12416, Page 1746

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft1,643DeedBook 12353, Page 971Recorded5/18/2023

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 3708, Page 372

Property Built

Built

Year Built: 1952