Skip to content

1528 Bowling Green Dr NCherry Hill, NJ 08003

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 10, 2013

Property Information

Block527.02
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM225

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,643
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,500
38%
Improvement Value:$106,000
62%
Total Assessment$170,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,603+6.1%
2024$7,164+2.5%
2023$6,989+1.3%
2022$6,902+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 8972, Page 1111

Property Built

Built

Year Built: 1955