Skip to content

1545 Bowling Green Dr NCherry Hill, NJ 08003

Built 1956

Last Sale Price
$58,200
Last Sale Date
Oct 30, 1984

Property Information

Block527.03
Lot28
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM225

Building Details

Building Class17
Description2SAL-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,519
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,800
31%
Improvement Value:$142,000
69%
Total Assessment$205,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,177+6.1%
2024$8,648+2.5%
2023$8,436+1.3%
2022$8,331+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$58,200

To:

Sq Ft2,519DeedBook 4005, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1956