Skip to content

313 Cranford RdCherry Hill, NJ 08003

Built 1959

Last Sale Price
$138,500
Last Sale Date
Oct 14, 1988

Property Information

Block528.08
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM233

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,464
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,800
30%
Improvement Value:$147,900
70%
Total Assessment$212,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,484+6.1%
2024$8,938+2.5%
2023$8,719+1.3%
2022$8,610+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$138,500

To:

Sq Ft2,464DeedBook 4329, Page 265

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 4095, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1959