Skip to content

1756 Garwood DrCherry Hill, NJ 08003

Built 1962

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Apr 13, 2023

Property Information

Block528.20
Lot16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM242

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,653
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,000
27%
Improvement Value:$213,600
73%
Total Assessment$292,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,047+6.1%
2024$12,295+2.5%
2023$11,994+1.3%
2022$11,844+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$565,000

To:

Sq Ft2,653DeedBook 12347, Page 866

Property Sale

Sale
$372,500

From:

To:

Sq Ft2,653DeedBook 10931, Page 1603Recorded7/25/2018

Property Built

Built

Year Built: 1962