Skip to content

1906 Morris DrCherry Hill, NJ 08003

Built 1972

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Oct 20, 2015

Property Information

Block528.35
Lot12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM239

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,025
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,400
22%
Improvement Value:$267,500
78%
Total Assessment$342,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,290+6.1%
2024$14,409+2.5%
2023$14,055+1.3%
2022$13,881+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft3,025DeedBook 10305, Page 972

Property Built

Built

Year Built: 1972